Lép-hasnyálmirigy meridián
Megerősítő mondat: Tudok lazítani! Élvezem az életet. Megszabadulok az aggodalomtól.
Lefutása: A láb nagyujjának külső körömpercén ered, majd a lábfej belső szélén a belboka felé haladva, afölött áthúzódik a lábszár belső-hátulsó oldalára és innen a lágyék irányába. Itt elágazik, egy ág belép a hasüregbe, áthatol a saját szervén, a lépen, a másik ág a hason át a mellkasra ér, itt a mélyre hatolva jut a nyelvgyök széléig. Közvetlen kapcsolatban áll a szívvel, tüdővel, belekkel, hat a gyomorra is.
Eleme: föld
Színe: sárga,
Energiamaximum: 9-11-ig Csúcsa délelőtt 10- kor.
Pólusa: Jin meridián
Feladata: A lép-hasnyálmirigy meridián a vérképzésért, a kötőszövetekért, (cellulitis) és a nyirokrendszerért felelős. Kapcsolatban áll a hormonmirigyekkel elsősorban a szaporító szervek mirigyeivel. A pszichikai minőségek közül a gondokkal, a tépelődéssel és a depresszióval áll összefüggésben.
Fizikailag összefügg: Az emésztőnedvekkel, az étvággyal, az izomerővel és a menstruációs ciklusokkal.
Lélektani értelemben összefügg: A tervekkel és a véleményalkotással, a gondolkodási folyamatokkal és a figyelem összpontosításával.
Fizikai egyensúlyhiány esetén: Előfordulhat bármilyen gyomorpanasz, étvágytalanság és menstruációs problémák.
Lélektani egyensúlyhiány esetén: Gyakori tünet a túl sok töprengés, az elmeműködés zavarai, az információk megemésztésére és felhasználására való képtelenség.
Túlműködés tünetei: Félénkség, túlzott óvatosság, mindent megtart magának, erőtlenség, édesség utáni farkasétvágy, szomjúság, hajlam a túl sok evésre valódi étvágy nélkül, hajlam a görbe hátra, idegesség okozta gyomorfájás és gyomorhurut, láz és sárgaság, tétova mozgás.
Alul működés tünetei: Állandó elégedetlenség, nyugtalanság, rossz emlékezet, túl sok szellemi munka, álmatlanság és ebből adódó fáradtság, gyakori levegővétel, halvány fogíny, szívpanaszok, az ételt mindig le kell öblíteni folyadékkal.
Jellemző betegségek: vérszegénység, ödéma, leromlás, vérzések, kötőszöveti gyengeség. Emésztőszervi és urogenitális ( rendszertelen menzesz, prosztata illetve húgyhólyag gyulladás, impotencia, folyás) megbetegedések, illetve alsó végtagi bénulás, reumatikus, ízületi gyulladás, sérv,
Vércukor, hasnyálmirigy, boka, térd rándulás, ficam, vese, húgyút, gyomor-bél, menzesz, impotencia, ágybavizelés, allergia, kötőszövet, mellhártya, hörgő / túl sok hallgatás (belső igazság elhallgatása) véraláfutások.
Pszichés hatások: aggódom, negatív programokat gyártok.
Zavaros, nehézkes, lassú gondolkodás, szétszórtság, emlékezetzavar, elillanó gondolatok és kényszerképzetek, kényszercselekedetek, dogmatizmus, túlfűtött gondoskodás és önsajnálat, szorongásos állapotok, bánat, gyökértelenség érzése – az ember nehezen szokja meg az új környezetet.
Az energiazavar fizikai megnyilvánulásai: Evés utáni hányinger, gyomorfájás, felfúvódás, böfögés, cukorbetegség, heves fájdalom a szív alatt, ritka széklet vagy hasmenés – az elégtelen kiürülés érzetével -, a víz pangása a szervezetben.
További tünetek: képtelenség a kiegyensúlyozott alvásra, nehézségek hosszabb ideig tartó álldogálás esetén, duzzanatok a comb és a térd belső oldalán, a végtagok hidegsége, a nagylábujj nehéz mozgathatósága, energiahiány, az orrból, a torokból, a szájból, illetve más nyálkahártyából származó, vízszerű váladék, vérszegénység, az erek rugalmatlansága, vérzékenység, véraláfutások.
A lép a kémiai egyensúlytalanságokat, és a vérellátással kapcsolatos problémákat kiigazítja, illetve az immunrendszer számára biztosítja a létfontosságú energiákat. Ezért ha betegek vagyunk, vagy ha nincs elég energiánk, akkor az a lép energiánk megfogyatkozását mutatja. Ezen általában úgy segíthetünk, hogy pótoljuk, megerősítjük a lép meridiánban az energiakeringést, ezzel a többi szervrendszerünk számára is erős alapot biztosítunk.
A lépenergia elégtelensége legtöbbször étvágytalanságot, has puffadást, híg vagy száraz, rendszertelen székletet, bélkorgást és hasfájást okoz. Ilyenkor amikor a gyomor energiája meggyengült, az energia pang, vagyis nem kering rendesen a csatornában, ekkor rendszerint a mellkas és a testoldalak igen fájdalmasak. A hibás szállítóműködés hatására rendszerint a haspuffadás, csuklás, böfögés jelentkezik. Amikor a gyomorban a felgyülemlett energia hőséget termel, akkor ezt a gyomorégés, bélkorgás, sárga nyelvlepedék mutatja.
A haspuffadás mellett társulhat még rossz étvágy, szívdobogásérzet, fizikai gyengeség, folyékony széklet, kevés havi vér, ilyenkor a lép és a szív között a vérkeringés elégtelen, aminek oka lehet a mértéktelen táplálkozás, melynek hatására a gyenge lépenergia nem tudja teljesíteni a leszállító-átalakító feladatát, így kialakulhat a vérszegénység, szívbetegség, menstruációs zavarok.
Erősítése: Két kezünk öt ujját összefogva az oldalunkat ütögetjük, ott, ahova a könyök leér.
Ezzel segítjük a vér megfelelő összetételét, és a szeretet energiáját eloszlatjuk a testünkben.
NLP Bal 6-7 bordaív, ahova a könyök leér
NVP fül fölött 2 hüvelykkel
SUPONTOK : LÉP3 – MÁJ1 – KSZ7
L3 – A nagylábujj belső felén az ujj tövében
M1 – a nagylábujj külső oldalán a körömágy melletti szegletben
Ksz7 – a csukló redő közepén az inak között
ERŐSÍTŐ PONTOK
L1 – M1 – L2 – SZ8
L1 – a nagylábujj belső körömágy
M1 – a nagylábujj külső oldalán a körömágy melletti szegletben
L2- A nagylábujjnál a bütyöknél –
Sz. 8 – a tenyéren ha ökölbe szorítom a 4.5. ujj között
NYUGTATÓ PONTOK
L5-T8 – L1-M1
L5 a belbokán a sarok és a bokacsont között –
T8 – a csuklón kb. ahol az ütőeret nézzük
L1 – a nagylábujj belső körömágy
M1 – a nagylábujj külső oldalán a körömágy melletti szegletben
LÉP 6 PONT!!! minden problémára, ami a hasüregben a köldök alatt jelentkezik(pl. alhasi puffadás, menstruációs görcsök, petefészek gyulladás, impotencia), immunerősítésre, a lábszár keringésének javítására, emésztési problémákra, lábszárfekély esetén
Tápanyag: A és F vitamin
Élelmiszer: Aszalt sárgabarack, saláta, torma, káposzta,csipkebogyó, máj sárgarépa, pitypanglevél, cékla, petrezselyem, snidling, spenót, fokhagyma
F: földimogyoró-olaj, kukorica-csíraolaj,napraforgóolaj, dió
Étrendje: A barnarizs a legkiegyensúlyozottabb gabonaféle, amely az évszakra jellemző
nedvességet tartja távol, mivel a szervezetünket se nem hűti, se nem melegíti. A nedvességet bennünk leginkább a nedvesítő ételek okozzák, ilyenek az édességek, tejtermékek, gyümölcsök, saláták, amelyek a további nedvességet termelik a testben. Ekkor jelentkeznek gyakrabban a felpuffadás, bélrenyheség, elhízás, krónikus nyálkaproblémák, ödémák tünetei. A belső nedvesség súlyosabb formája a nyálka megjelenése, ami valójában a nedvesség összesűrűsödése és hurutos váladékként jelenik meg a testben. Ezek általában a lép illetve a vesék diszharmóniája következtében jönnek létre, és hatással vannak a víz testben való mozgására. Ez esetben a nedvesség csökkentésére válasszuk a gabonafélék közül télen a hajdinát, rozst, nyáron a kukoricát.
Étkezési tanácsok: Az őszi és a téli hónapok folyamán együnk kevesebb nyers ételt, fogyasszunk kevesebb gyümölcslevet. A lép a szárazságot kedveli, tehát főleg a meleg, száraz ételeket részesítsük előnyben, használjunk melegítő hatású fűszereket, mint például a fahéj, szerecsendió, gyömbér, kardamom. Jó a ginseng is, erősíti a lépet. Az édesburgonya, a tök, valamint a paszternák, a sárgarépa, a fehér répa, minden karógyökerű zöldségféle jót tesz a lépnek. A fekete datolya segít feltölteni a csít, megszünteti a kimerültséget. Ha sok a víz a szervezetben, vegyük fel étrendünkbe a szemesbabot, a zellert, a salátát és a petrezselymet. A vércukor szintet jelentősen csökkentő, ezzel a hasnyálmirigyet erősítőtáplálék az articsóka, a kelbimbó, a hajdina, az uborka, a fokhagyma, a zöldbab, a vöröshagyma, a szójabab. akinek gyenge a lépe, gondoskodjon arról, hogy megfelelő mennyiségű és jó minőségű fehérje szerepeljen az étrendjén. Mivel a lép fontos szerepet játszik a vérrel kapcsolatos minden folyamatban, gondoskodnunk kell arról, hogy az étrendünkben bőven legyen jó minőségű vérképző étel. Klorofillban gazdag táplálékfajtákkal javíthatjuk vérünk minőségét. A cékla közismerten jó vérképzők. A vért erősítő élelem a sárgabarack, a különböző algák, moszatok, a csalán, a petrezselyem, a vízitorma, a tojás és a füge.
Gyógynövények és fűszerek: A gyömbér az egyik legfontosabb léperősítő. Készítsünk belőle teát, vagy főzéskor keverjük az ételbe. Én úgy használom, mint a hagymát, megpirítom egy kis olajon a hagymával együtt. Jót tesz a ginseng is, erősíti, tonizálja a lépet. A petrezselyemből vagy a zellerből készült tea egyaránt kiváló a nyirkos lép megszárítására.
Hasznos tippem: Fél óra kocogás a szabadban, majd szauna. A lép-hasnyálmirigy meridián irányítja a nyirokrendszert, aminek nincsenek billentyűi, mint a vér erek rendszerének, mechanikus úton továbbítódik a nyirokfolyadék. Fél óra alatt fordul meg a vérkör, melyhez a nyirok is kötődik, ezért az aerob mozgásokat, így a kocogást is, legalább fél órán át kell csinálni. Minden vérsejt feltöltődik friss oxigénnel, felgyorsul a méregtelenítési folyamat. A kocogás során rengeteg salakanyag szabadul fel, aminek a kiürülését elősegíthetjük, ha utána szaunázunk. Megnő a folyadékigény is, ne felejtsünk el sok vizet inni. Ha cellulittól szenved, egy üveg ásványvízbe facsarjon bele egy citromot, és ezt igya. Ha hetente legalább három alkalommal fut, rövid időn belül érzékelni fogja a pozitív változásokat, kívül-belül egyaránt.